Youtube Kanalı Satın Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Youtube Kanalı Satın Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Youtube Kanalı Satın Alırken Nelere Dikkat Edilmeli?

Youtube kanalı satın alırken ilk bakmanız gereken video izlenmesi, video beğenileri ve abone sayısı arasındaki ilişkidir. Bu başlıklar arasında oran farkı çok yüksekse kanalda bir sorun var demektir. Satın almayı düşündüğünüz Youtube kanalının abone sayısının miktarı ne kadar fazla ise paylaşılmış olan video içeriğinin izlenme ve beğenilme sayısı da doğru orantılı olarak artış gösterir. Bu durumda Youtube kanalı satın al işlemini gerçekleştirirken abone sayısı binlerce kişi olan ancak beğeni ve izleme sayısı çok az kalmış hesaplarla karşılaştığınızda bu hesapların aboneleri büyük ihtimalle bot olacaktır. Bunun farkında olup ona göre fiyat verip ve bu farkındalık ile  YouTube kanalı satın al  . 


Youtube Kanal Alırken Dikkat Etmeniz Gerekenler

1.  Kanalın Abone Sayısı

2. Aboneler bot mu değil mi?

3. İzlenme süresinin takipçiye oranına

4. Geçmişte kanalın aldığı cezalar.

5. Sponsorluk ve yayıncılık anlaşmaları

6. Kanal içerikleri size uygun mu? Aynı kalitede devam ettirilebilir mi?

7. Kanalın para kazanması (Adsense) onaylı ve pinli mi?

8. Kanal daha önce herhangi bir Adsense ödemesi aldı mı?


    Önceki başlıkta olduğu gibi youtube kanalı satın alacağınız durumlarda öncelikli olarak kanalık içeriklerinin hangi konuda olduğuna, gelen abonenin bu içerik için geldiğine, kanalda kullanılan dilin ne olduğuna, ne kadar ve hangi sıklık ile içerikler girildiğine ve son olarak paylaşılan içeriklerin sürelerine de bakmakta fayda vardır. Kendi kriterlerinizi buna göre belirleyip her bir maddeye tik attıktan sonra o youtube kanalı sizin standartlarınıza uyuyorsa satın almalısınız.


Youtube Kanalı Satın Alma İşleminde Bot Takipçi / Abone Dışında Dikkat Etmeniz Gereken Durumlar Nelerdir?


    Kanal satış işleminde bir diğer dikkat etmeniz gereken durum ise kanalın daha önceki paylaşımlarından dolayı herhangi bir ihlal alıp almadığıdır. Satın almayı düşündüğünüz kanal herhangi bir içerik paylaşımdan dolayı ihlal almışsa bu durum YouTube'de olumsuz olarak değerlendirilir ve bu şekilde işaretlenmektedir. Bu nedenle siz de aldığınız, aktif olarak kullandığınız kanallarda yapılan paylaşımları mutlaka denetleyin ve herhangi bir ihlal olmadan paylaşmaya özen gösterin. Bir diğer konu ise kanalın içeriğinin ne olduğuna mutlaka dikkat edin. Aynı konuda içerik üretemeyeceğiniz, abonelerin alıştığı içeriğin dışına çıkacağınız durumlarda abone kaybadeceğinizi unutmayın. Aksi durumda kötü yöneteceğiniz veya sık ihlaller alabileceğiniz siyasi içerikli bir sayfanın sahibi olabilirsiniz.


    Youtube kanalı satın alırken bakmanız gereken en önemli kriterlerden biri ise kanalın para kazanma onayının olup olmamasıdır. Eğer para kazanma onayı almamış bir kanal satın alırsanız yarattığınız içeriklerden hiçbir kazanç elde edemez ve sırf abone sayısı için aldığınız kanal size zarar ettirir. Ayrıca kanalın telefon onayına da dikkat etmek zorundasınız. Örnek vermek gerekirse kanalınız sadece masaüstü tarayıcılardan açılırsa bu durum sizin her cihazdan izlenme, beğeni ve abone kasmanızı da engelleyecektir. Telefonlardan izlenen bir youtube kanalı ise her zaman her platform üzerinden size gelir getirecektir. 


    Youtube Kanalı Satın Aldıktan Sonra Hangi Yollar ile Para Kazanabilirsiniz?
Satın aldığınız kanalın içeriğine uygun yeni ve güncel içerikler oluşturmaya devam etmeniz gerekmektedir. Aksi durumlarda içerik değişikliği veya güncelliğiniz kaybetmiş olacağı için aboneler artık kanalınızı takip etmeyi bırakacaktır. Örneğin bilgi kanalı satın aldınız ve bu kanalın içeriğini oyun kanalı olarak değiştirdiğinizde kesinlikle aboneleriniz sizi takip etmeyi bırakacaktır. Ancak bu kanalda çok izlenme getiren, güncel olayları analiz edip düzgün videolar editleyerek paylaşmaya başlarsanız gelir elde edebilir, kanalınızı büyütebilirsiniz. Kanalınız büyüdükçe kazancınız da artacaktır.


    Youtube kanalınızda yaptığınız hizmetleri tanıtarak, tanıtım videoları alarak para kazanma alternatifleri de oluşturabilirsiniz. Ancak bu içeriklerin ilgi çekici ve izlenebilir olması gerekiyor. Farklı içerikler ile bu tanıtımları aynı videoda birbirlerine geçirerek işlemek zorundasınız. Bu sayede youtube kanalı gelirleriniz daha fazla artacaktır.