Telegram Nedir? Nasıl Kullanılır? Grupları ve Web Girişi

Telegram Nedir? Nasıl Kullanılır? Grupları ve Web Girişi

Telegram Nedir? Nasıl Kullanılır? Grupları ve Web Girişi

Son zamanlarda hem habercilik hem de sosyalleşme açısında mesajlaşma uygulamaları arasında dikkatleri üzerine çekmeyi başaran, büyük kitleleri içerisine çekmiş olan Telegram nedir? Pek çok mesajlaşma uygulamasını arkasında bırakmış, mesajlaşmaya yeni bir anlam getirmiş ve çoğu kullanıcı tarafından WhatsApp ile kıyaslanmaktadır. Telegram diğer rakip uygulamalarına göre daha hızlı ve dosya transferi konusunda da farklı özellikler sunuyor. Telegram uygulamasına hem web, hem mobil hem de tablet üzerinden girebilir, kullanabilirsiniz.

Telegram Grupları

  Telegram diğer mesaj uygulamalarına kıyasla kullanıcılarına sınırlama getirmiyor, aksine kullanıcıları özgür bırakmayı tercih ediyor. Telegram grupları içerisinde her türlü dosya, video ve fotoğraf paylaşımı yapılabilmekte ve uygulama pek çok formatı desteklemektedir. Telegram grupları toplu konuşma özelliği ile ön plana çıksa da gruplara güvenlik gerekçeleri nedeniyle en fazla iki yüz (200) kişi eklenmektedir. Telegram’ın kullanılmasının en büyük nedenlerinden biri ise dosya transferi sırasında herhangi bir kısıtlama getirmiyor, sınırlama koymuyor tamamen kullanıcıları özgür bırakıyor. Bu nedenle Telegram +18 grup kullanıcıları oldukça türedi. Bu gruplar gizli ve sadece belirli kitleler tarafından kullanılmakta. Dışarıdan herhangi bir davet veya başvuru olmadan giremez, paylaşımları göremezsiniz. Merak etmeyin Telegram grupları +18 olduğu için onlar da sizi göremezler. Uygulamada bütün dosya uzantıları desteklenirken maksimum dosya gönderim boyutu ise 1.5 GB olarak belirlenmiş.

Telegram Nedir? Özellikleri Nelerdir?

Telegram toplu konuşma grup , bireysel konuşma, dosya veya veri paylaşmada sınır tanımayan bir mesajlaşma uygulamasıdır. Yazımızın öncesinde belirttiğimiz özelliklerin yanı sıra uygulamanın popülerliği sadece mesajlaşma ve özgürlüklerden kaynaklı değil. Her platforma uygun olmasından dolayı. Web browser girişleri de olan uygulama daha çok ticaret yapan kişiler tarafından oldukça tercih ediliyor. Telegram kullanıcıların sohbet edebilmeleri, konuşurken keyifli saatler geçirebilmeleri ve kendi uygulama görünümlerini özelleştirebilmeleri açısından oldukça iyi tasarlanmıştır. Uygulamayı hem iOS marketten hem de Google Play Store üzerinden indirebilirsiniz. Telegram son zamanlarda, özellikle ülkemizde WhatsApp’ın yerini doldurmaya başlamış gibi görünüyor. Özellikle şirketler ve işyerleri WhatsApp’ı bırakıp Telegram kullanmaya başlamış durumda. Sizlerde uygulamayı indirerek gözlemlerinizi ve deneyimlerinizi bizimle paylaşabilir, yanlış gördüğünüz ya da eleştirdiğiniz noktaları belirterek diğer okuyucularımız Telegram hakkında daha fazla bilgi sahibi olmasını sağlayabilirsiniz.